Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie

Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie

Historia

KS Developres Rzeszów S.A. ma krótką, ale bogatą historię, która sięga 2012 roku.

W styczniu 2012 roku zrodził się pomysł budowy żeńskiego klubu siatkarskiego. Następnie, dokładnie 25 kwietnia, KS Developres Rzeszów S.A. został wpisany do rejestru stowarzyszeń. Tak rozpoczęła się ta przygoda – od IV grupy drugiej ligi, w której zaczęły się siatkarskie zmagania.

 

Trenerem zespołu był w tym czasie Tomasz Kamuda, a w skład drużyny wchodziły m.in. Karolina Filipowicz, Katarzyna Warzocha, Magdalena Olszówka, Barbara Adamska, Paulina Pyrć czy Paulina Peret. Kolejny ważny krok klub postawił w marcu 2013 roku. Wtedy to, z jego inicjatywy, powstała Podkarpacka Akademia Siatkówki. W tym samym roku do sztabu szkoleniowego dołączył Jan Such.

 

Sezon 2012/2013

Sezon 2012/2013 był szczęśliwy dla rzeszowianek, które osiągnęły cel stawiany sobie na jego początku i awansowały do I ligi, przegrywając jedynie dwa mecze w IV grupie II ligi. W Częstochowie odbyły się półfinały, w których KS Developres Rzeszów uległ Piastowi Szczecin. Potem jednak przyszły zwycięstwa nad AZS LSW Warszawa i Politechniką Częstochowską. Podczas turnieju finałowego, którego były gospodyniami, zajęły drugie miejsce.

Awans do I ligi wymógł na klubie konieczność wzmocnienia składu. Do drużyny dołączyły m.in. Ewa Śliwińska, Dominika Nowakowska i Magda Jagodzińska. Zmienił się też sztab – pierwszym trenerem został Marcin Wojtowicz, a jego asystentem – Michał Łukowicz. Sezon 2013/2014 zakończył się dobrze – KS Developres Rzeszów, jako beniaminek I ligi, po fazie zasadniczej zajął drugie miejsce z tylko jednym przegranym spotkaniem na koncie. W maju 2014, w turnieju barażowym rozgrywanym w Bydgoszczy, nasze siatkarki wywalczyły sobie awans do Orlen Ligi. Podopieczne trenera Wojtowicza zmierzyły się z Karpatami Krosno, po których pokonaniu, zameldowały się w ekstraklasie.

 

Orlen Liga

Dalej przyszedł czas gry w Orlen Lidze – start rzeszowskiej drużyny nie był najlepszy. Dwa pierwsze sezony zespół kończył na przedostatnich miejscach w tabeli. Dało to wyraźny impuls do zmian przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017. Pod skrzydła trenera Jacka Skroka trafiło wiele nowych zawodniczek, co wyraźnie odzwierciedliło się w tabeli, w której, po szesnastu kolejkach, rzeszowianki zajmowały czwarte miejsce. W styczniu 2017 roku nastąpiła zmiana na stanowisku pierwszego trenera – rolę tę pełnić zaczął włoski szkoleniowiec, Lorenzo Micelli, któremu udało się podtrzymać dobrą passę zespołu, dzięki czemu awansował on do półfinałów Mistrzostw Polski. Tam dwukrotnie przegrał z Chemikiem Police w trzech setach, trafiając następnie na Impel Wrocław. Choć była to drużyna znacznie wyżej wtedy oceniana, rzeszowiankom udało się wygrać – dokładnie 13 kwietnia, na Podpromiu, KS Developres Rzeszów wywalczył sobie pierwszy, historyczny medal Orlen Ligi – brąz zawisł na szyjach zawodniczek. Ta wygrana dała też klubowi szanse na walkę w Lidze Mistrzyń. W całym „brązowym” sezonie wyróżniała się szczególnie Adela Helić, zdobywczyni aż dziewięciu nagród MVP, którą uhonorowano nagrodą dla najlepszego sportowca Podkarpacia w plebiscycie Nowin. W tym samym plebiscycie trener Micelli uznany został za najlepszego trenera roku w województwie.

 

Sezon 2017/2018

Kolejny sezon rzeszowska ekipa rozpoczęła od wzmocnień.W zespole pojawiła się nowa serbska siła, przyjmująca Jelena Blagojević, którą wybrano również kapitanem drużyny. Szeregi KS Developres Rzeszów zasiliły też: Natalia Gajewska, Julia Andrushko, Monika Ptak, Agata Sawicka i Kamila Ganszczyk, a także belgijka Helene Rousseaux.

Pierwsze zwycięstwa zespołowi przyniósł przedsezonowy Turniej Narodów w Karpaczu. Później rozpoczęły się zmagania Ligi Mistrzów, LSK oraz Pucharu Polski. Niestety, w tej ostatniej imprezie znów nie udało się wywalczyć awansu do turnieju finałowego. Po kilku rundach zmagań zespół awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, którą zakończył na trzecim miejscu w Grupie A. Historyczne z pewnością okazały się też dwa zwycięstwa nad Mistrzyniami Polski w fazie zasadniczej – Chemik Police pokonany został w trzech setach na własnym terenie oraz w tie-breaku w hali Podpromie. Rzeszowska ekipa bez problemu awansowała do fazy Play-Off. W pierwszym etapie zmierzyliśmy się z ŁKS-em Commercecon Łódź. Niestety, to łódzka drużyna okazała się silniejszą w walce o finał, nam więc pozostała gra o brązowy medal. W tych meczach zmierzyliśmy się z drużyną Grot Budowlanych Łódź. Decydujące starcie rozegrane zostało na Podpromiu. Po tie-breaku ze zwycięstwa cieszyli się goście, ostatecznie więc na koniec sezonu 2017/2018 zajęliśmy czwarte miejsce.

 

Sezon 2018/2019

Sezon 2018/2019 rozpoczął się częściową przebudową składu oraz sztabu szkoleniowego. Do ekipy z Rzeszowa dołączyła środkowa – Maja Tokarska, przyjmujące – Michaela Mlejnkova i Barbara Zakościelna, rozgrywająca – Petya Barakova, libero – Dorota Medyńska oraz atakujące – Katarzyna Zaroślińska-Król, Kinga Hatala. Sztab szkoleniowy zasilił Bartłomiej Dąbrowski -w roli drugiego trenera oraz Grzegorz Gomulec - w roli fizjoterapeuty. W wyniku kontuzji Helene Rousseaux, w środku sezonu do drużyny dołączyła pochodząca z Bułgarii, zawodniczka grająca na pozycji przyjmującej – Eva Yanewa. Pierwszą rundę fazy zasadniczej drużyna skończyła na 2. miejscu tabeli Ligi Siatkówki Kobiet, dzięki czemu rozegrała ćwierćfinał z 1-ligowym zespołem z Wieliczki. Wygrana na wyjeździe, zaowocowała udziałem w turnieju finałowym Pucharu Polski, którego organizatorem było miasto Nysa. Final Four gościł cztery najmocniejsze ekipy LSK. W ćwierćfinale Rysice wygrały z łódzkim ŁKS, lecz w finale uległy Chemikowi Police ostatecznie zajmując 2. miejsce. Wysoka forma do końca fazy zasadniczej zapewniła drużynie z Rzeszowa bezpośrednie miejsce w półfinale, w którym zmierzyliśmy się z ŁKS-em Commercecon Łódź. Pomimo dodatniego bilansu spotkań to łódzka drużyna okazała się silniejsza i mogła zagrać w finale. Wówczas zarząd klubu postanowił zakończyć współpracę z trenerem Lorenzo Micellim, a jego obowiązki tymczasowo przejął Bartłomiej Dąbrowski. Na ostatnim etapie Rysicom przyszło walczyć z mistrzyniami Polski sezonu poprzedniego - Chemikiem Police. System rozgrywek LSK określał, że brązowym medalistom zostanie drużyna która wygra 3 kolejne spotkania. Decydujący mecz rozegrano na Podpromiu, wówczas gdy Developres od stanu 0:2 oraz kontuzji kapitan - Jeleny Blagojević, doprowadził do tie-breaka i wygrał całe spotkanie (3:2),  jak również rywalizację o brąz (3:1). MVP meczu została Katarzyna Zaroślińska-Król, a drużyna mogła świętować zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski Ligi Siatkówki Kobiet.

 

Sezon 2019/2020

Developres SkyRes Rzeszów już od kilku lat celował w złoto LSK, Za każdym razem jednak inne zespoły stawały im na drodze do tego osiągnięcia. Podobnie było w zeszłym roku, kiedy drzwi do finału zamknął im ŁKS Commercecon Łódź. Dlatego przed tym sezonem władze klubu postawiły na zdecydowane wzmocnienia – począwszy od trenera, którym został były szkoleniowiec męskiej reprezentacji Polski, Stephane Antiga. Do drużyny dołączyły również m.in. środkowe Zuzanna Efimienko-Młotkowska i Gabierla Polańska, a także rozgrywająca Anna Kaczmar oraz amerykańska przyjmująca Alexandra Frantti. Zestawienie nowych siatkarek z tymi, które pozostały w zespole, jak Katarzyna Zaroślińska-Król, Jelena Blagojević czy Michaela Mlejnkova, miało dać upragnione mistrzostwo Polski.

Sezon 19/20 siatkarki z Rzeszowa zakończyły na 2. miejscu w Liga Siatkówki Kobiet. Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rozgrywki zostały wstrzymane, a 25 marca PLPS S.A poinformowała o ich zakończeniu. Z powodu braku możliwości rozegrania fazy play-off, władze postanowiły zakończyć sezon na rundzie zasadniczej. Rzeszowianki poprawiły tym samym wynik z zeszłego roku, kiedy to zdobyły brązowy medal. Mogą jednak czuć niedosyt, ponieważ przegrały złoto z drużyną Grupa Azoty Chemikiem Police zaledwie jednym punktem (miały natomiast taką samą liczbę zwycięstw).


Sezon 2020/2021

Przebudowę wicemistrza Polski TAURONLigi rozpoczęto od zmiany w składzie. Francuski szkoleniowiec wymienił zawodniczki prawie na każdej pozycji. Pierwszym sprawdzianem ekipy trenera Antigi miała być rywalizacja o Superpuchar Polski. Niestety z powodu Covid-19, początkowo w drużynie Grupy Azoty Chemik Police, a następnie w naszej, nie było nam pisane go rozegrać. Zmagania ligowe Rysice rozpoczęły mocnym akcentem, siatkarki KS DevelopRes Rzeszów pewnie zmierzały od zwycięstwa do zwycięstwa i po raz pierwszy w historii to nasz zespół wygrał pierwszą rundę fazy zasadniczej. Developres znakomicie radził sobie w ligowych meczach, lecz Puchar Polski padł łupem Grupy Azoty Chemik Police. Turniej Liga Mistrzyń również nie należała do najlepszych. Niestety te zmagania dla Rysic zakończyły się na ostatnim miejscu w tabeli LM. Naszej drużynie pozostała walka na ligowym podwórku. Mimo imponującego finiszu w rundzie zasadniczej faza play-off była nierówna. Developres SKYRES Rzeszów toczył zacięty bój z drużynami TAURONLigi o wejście do finału. Z sukcesem udało się to podopiecznym Antigi, lecz sam finał należał do Grupy Azoty Chemika Police, a rzeszowska ekipa wywalczyła tytuł Wicemistrza Polski.

 

Sezon 2021/2022

Ten sezon był dla drużyny Developresu udany. Zaczął się od kolejnych zmian kadrowych - Stephane Antiga pozyskał kilka nowych zawodniczek. Pierwszym dużym starciem w tym sezonie była walka z drużyną z Polic o zdobycie Superpucharu. I udało się! Po raz pierwszy w historii klubu zdobyliśmy to trofeum.

W ciągu sezonu drużyna trzymała się góry tabeli. Odnotowała również bardzo dobre występy w ramach Ligi Mistrzyń, co pozwoliło na awans z grupy. Na kolejnym etapie rozgrywek przeciwnikiem DevelopResu była drużyna Vakifbank Istambul. Drużyna, która zakończyła sezon z tytułem Ligowych Mistrzyń Europy. Udało nam się wygrać mecz rozegrany na własnej hali, jednak nie udało się awansować na dalszy etap rozgrywek.

Po Nowym Roku przystąpiliśmy do walki o Puchar Polski ostatecznie zakończony sukcesem. Również to trofeum trafiło w ręce naszej drużyny po raz pierwszy w historii klubu.

Niestety, nie udało nam się zdobyć wszystkich trofeów w sezonie - w ostatecznym, finałowym starciu w ramach TAURON Ligi ulegliśmy dużynie z Polic i zakończyliśmy sezon z kolejnym tytułem Wicemistrzyń Polski.

 

Sezon 2022/2023

Sezon 2022/2023 rozpoczął się tradycyjnie od zmian kadrowych. Tym razem nie były one jednak burzliwe - z drużyną pożegnało się 6 zawodniczek (Gabriela Polańska, Kara Bajema, Bruna Honorio, Dominika Witowska, Marta Krajewska oraz grająca u nas tylko w końcówce sezonu Malwina Smarzek), a w ich miejsce powitaliśmy w składzie Weronikę Centkę, Weronikę Szlagowską oraz Gabrielę Orvosovą.

Już po miesiącu od rozpoczęcia rozgrywek, stanęliśmy przed szansą obrony Superpucharu Polski. Rozgrany został pięciosetowy mecz z Chemikiem Police i udało się! Superpuchar pozostał w Rzeszowie!

Równie dobrze przebiegały dla nas rozgrywki w ramach Ligi Mistrzyń. Trafiliśmy do grupy wraz z wicemistrzyniami Europy z włoskiego Conegliano, węgierskim Vasas Obuda oraz francuskim zespołem Volley Mulhouse Alsace. Z drugiego miejsca w grupie udało nam się wyjść do fazy play-off, gdzie spotkaliśmy się z drużyną Volero Le Cannet. Po przegranym 0:3 meczu rozegranym we Francji nasza drużyna stanęła przed trudnym zadaniem. Musieliśmy wygrać w naszej hali mecz za 3 punkty oraz złoty set. I tak też się stało. Po czterech zaciętych setach nasza drużyna osiągnęła historyczny awans do ćwierćfinałów Ligi Mistrzyń! Tam trafiliśmy na turecki zespół Eczacibasi Dynavit Istambul.

19 kwiecień 2024

godz. 20:30

Netto Arena

Polsat Sport

Grupa Azoty Chemik Police
3:1
PGE Rysice Rzeszów

Grupa Azoty Chemik Police vs. PGE Rysice Rzeszów

TAURON Liga