Sponsor tytularny:

developres-logo

sprawdzony i solidny deweloper

Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie

Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie

Dodane przez: Damian Wrona w dniu: 01-06-2021

Wczoraj o godzinie 13:00 w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie odbyła się operacja Marty Krajewskiej.

Poniżej rozmowa z lekarzem Łukaszem Białkiem - specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który dokładnie i szczegółowo wyjaśnia, na czym polegał ten skomplikowany zabieg.

 

Uszkodzenia lewego stawu kolanowego okazały się dużo bardziej poważne niż przypuszczaliśmy. Po analizie stawu kolanowego (oglądnięciu artroskopowym), doszliśmy do wniosku, że naprawy wymaga więzadło krzyżowe przednie. Podjęliśmy decyzję o wykonaniu rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Uszkodzone były także dwie łąkotki, przyśrodkowa i boczna (rogi tylne) oraz to, co nas najbardziej zaskoczyło to uszkodzenie chrząstki stawowej na kłykciu przyśrodkowej kości udowej, czyli od wewnętrznej strony kości udowej. Uszkodzenie było dosyć znaczne. Na czterostopniowej skali oceniliśmy to na drugi/trzeci stopień uszkodzenia.

 

Podjęliśmy decyzję, że wszystkie uszkodzenia opatrzymy podczas jednej operacji, więc przystąpiliśmy do dzieła i pobraliśmy dwa ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego do przeszczepu z tej samej nogi. Z tych ścięgien stworzyliśmy więzadło krzyżowe przednie. Do naturalnego przeszczepu pobranego właśnie od pacjentki dodaliśmy także taśmę wzmacniającą, czyli praktycznie rzecz biorąc, wykonaliśmy rekonstrukcję hybrydową. Część więzadła jest naturalna, a część więzadła jest powiązana sztuczną taśmą, która ma zapobiec rozciągnięciu uszkodzeniu tych przeszczepów w najbliższym czasie. Pozwoli nam to bezpiecznie rehabilitować pacjentkę, nie przyśpieszy czasu powrotu do sprawności, ale więzadło będzie mocniejsze i daje nam większą szansę na dobre i prawidłowe gojenie przeszczepu więzadła krzyżowego przedniego.

 

Zarówno łąkotka przyśrodkowa, jak i boczna uszkodzona była w okolicy rogów tylnych, czyli pod kolanem. Musieliśmy się tam dostać i zeszyć te łękotki. Założyliśmy szwy niewchłanialne, bardzo dobrej firmy produkującej implanty sportowe i zeszyliśmy łąkotkę przyśrodkową, jak i łąkotkę boczną bardzo stabilnie i dokładnie. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej niestety determinuje nam długość leczenia pacjentki, ponieważ przy uszkodzeniach łąkotek musimy długo odciążać operowaną kończynę.

 

Uszkodzenia chrząstki stawowej na wewnętrznej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej, czyli po wewnętrznej stronie kolana były na tyle poważne, żeby wymagały naprawy. Postanowiliśmy usunąć wolne fragmenty chrząstki i oczyścić to miejsce. Wykonaliśmy otwarcie jamy szpikowej w celu uzyskania komórek macierzystych i te komórki macierzyste będą regenerowały chrząstkę stawową oraz będą wpływały na gojenie łąkotek i będą wpływały na gojenie więzadła krzyżowego przedniego.

 

Podsumowując wszystko to, co zaplanowaliśmy, zostało wykonane w mniej więcej dwie godziny. Zeszyte zostały łąkotki, zrekonstruowane zostało więzadło krzyżowe przednie, a chrząstka stawowa została wyrównana, wygładzona i pobudzona do regeneracji poprzez komórki macierzyste. Długość leczenia jest w przybliżeniu określana na 8 miesięcy, możemy być pozytywnie zaskoczeni, możemy być również negatywnie rozczarowani, to jest zbyt wczesny okres, żeby mówić o powrocie do zdrowia. Będziemy monitorowali stan zdrowia kolana tej pacjentki poprzez wykonywanie rezonansu magnetycznego w określonych terminach.

 

Planujemy przystąpić do intensywnej rehabilitacji pacjentki. Nie będziemy tutaj stosować ćwiczeń z obciążeniem kończyny, będziemy ćwiczyć izometrycznie, czyli sztucznie pobudzać mięsień do pracy i do tego, żeby nie zanikał. Będziemy stosować elektrostymulacje, kaftany chłodzące i rozgrzewające, które pobudzają krążenie w kończynie. Będziemy ćwiczyli z pacjentką zarówno izometrycznie, jak i z niewielkim obciążeniem, ale nie osiowym.

 

Wszystkie te procedury, które wykonaliśmy podczas tej operacji, czyli szycie łąkotek, rekonstrukcja więzadła krzyżowego, naprawa chrząstki stawowej, mają doprowadzić do pełnego wyzdrowienia pacjentki. Liczymy na szybki powrót do pełnej aktywności sportowej. Szycie łąkotek pozwala mieć nadzieję na pełny sukces, tak samo rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Oczywiście wszystkie wyżej wymienione metody są obarczone pewnym ryzykiem, to jest w granicach 8% trudności gojenia się więzadła krzyżowego przedniego oraz zeszytych łąkotek, ale jesteśmy dobrej myśli i wiem, że nasze techniki leczenia i rehabilitacji doprowadzą do pełnego sukcesu.

Wróć do listy
26 wrzesień 2021

Hala Podpromie
Godz. 17:00
BRAK TRANSMISJI

DevelopRes BELLA DOLINA Rzeszów
3:2
BKS BOSTIK Bielsko-Biała

DevelopRes BELLA DOLINA Rzeszów vs. BKS BOSTIK Bielsko-Biała

TAURONLiga