Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie
Znajdź swoje wymarzone mieszkanie w Rzeszowie
Lasy Państwowe | PGE Rysice Rzeszów
Obecnie Polska jest w czołówce, jeżeli chodzi o powierzchnię lasów w Europie. W naszym kraju ich powierzchnia wynosi ponad 9,2 ha, co odpowiada lesistości blisko 30 proc. Większość z nich to lasy państwowe, z czego 7,3 mln ha jest zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 r., lesistość w Polsce zwiększyła się od czasów zakończenia II wojny światowej w 1945 roku z 21 do 29,6 proc.
Lasy są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby oraz rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występują sosny. Według Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów, rośną na 63 proc. powierzchni leśnej Lasów Państwowych oraz na około 55 proc. lasów prywatnych i gminnych. W zachodniej części naszego kraju, w górach przeważa świerk, natomiast na wschodzie świerk z bukiem.
W polskich lasach stale zwiększa się udział głównie gatunków liściastych. W latach 1945-2020 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach Lasów Państwowych wzrosła z 13 do ok. 30 proc.
Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
Najczęstszy wiek drzewostanów to przedział między 40 a 80 lat, natomiast przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Jest też coraz więcej drzew liczących ponad 80 lat. Od końca 1945 roku ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do ponad 2,1 mln ha.
Piotr Litewski Jr.
Co nowego w klubie?
godz. 20:30
Hala Podpromie
Polsat Sport 1


KS Developres Rzeszów vs. ŁKS Commercecon Łódź
TAURON Liga: FINAŁ